24 травня 2016

24 травня відбулася лекція проф. Мартиненка М.А.  завідувача кафедри вищої математики ім. проф. Можара В.І. на тему: «Шовінистично-більшовистський геноцид українського народу». На лекції були присутніми близько ста студентів різних факультетів. Лектор розповів студентам про політичні репресії, про те, як ці жахливі події вплинули на долю українського народу, на розвиток української культури та науки, на життя пересічних українців.

В своїй лекції привернув увагу до того, що і кафедра вищої математики зазнала втрат в цей період. Так, перший завідувач кафедри професор Можар Володимир Іванович, талановитий математик, автор перших в нашому ВНЗ підручників, був розстріляний у листопаді 1937 року у віці 36 років. Його звинуватили в «активном участии в украинской национал-фашистской организации» та ворожих діях проти радянської влади.

Крім цього, лектор нагадав про долю ще одного талановитого математика академіка Кравчука Михайла Пилиповича, який працював на кафедрі за сумісництвом. Йому дали за «антирадянську пропаганду» та націоналізм 20 років ув’язнення, які він на превеликий жаль не зміг пережити. Пізніше ім’я Кравчука М.П. занесли до списку видатних діячів світу, і в честь нього Нацбанк України випустив колекційну монету.

Михайло Антонович також розповів, що за фальшивими звинуваченнями були репресовані М. Хвильовий, М. Бойчук та багато інших українських діячів культури і науки. Репресії не обминули й театр. У 1933 р. було заарештовано видатного режисера Л. Курбаса, а організований ним театр „Березіль” – закрито. Протягом 1933 р. за політичними звинуваченнями було усунуто від наукової роботи 1649 науковців, тобто 16% їхнього загального складу. У цілому за ці роки Україна втратила близько 500 талановитих письменників і вчених.

Лектор відмітив, що в 60-их роках минулого століття хвиля щовінистичних репресій знову накрила діячів української культури. Як приклад, були названі імена  В. Чорновола, Л. Лук`яненка, В. Стуса, В. Симоненка та ін.. Лекція була пересипана творами Т. Шевченка, а також прочитані поезії В. Стуса «Як добре те, смерті не боюсь я», а також В. Симоненка «Диктатори, королі, імператори».

Лекція визвала у студентів глибоке зацікавлення і розуміння.