9 листопада 2016

Славень видатній особистості

9 листопада у День української писемності і мови на кафедрі вищої математики ім. проф. Можара В.І. відбувся меморіальний захід зі вшанування пам’яті фундатора кафедри, її першого завідувача Володимира Можара. Саме цього дня у 1937 році видатний математик прийняв мученицьку смерть від рук НКВСників.

Захід зібрав на кафедрі багато гостей і, що особливо приємно, велику кількість студентів різних інститутів і факультетів. До вшанування пам’яті Володимира Можара, зокрема долучилися проректор університету з науково-педагогічної та виховної роботи Лариса Арсеньєва, в.о. директора Навчально-наукового інституту харчових технологій Оксана Кочубей-Литвиненко, декан факультету біотехнології та екологічного контролю Наталія Грегірчак, начальник навчально-методичного управління університету Валерій Виговський, завідувачі кафедр,  викладачі, співробітники університету, й, звичайно ж, колектив кафедри вищої математики у повному складі.

Відкрив урочисті збори нинішній завідувач кафедри Михайло Мартиненко. Він нагадав, що рік тому за сприяння ректорату була відкрита меморіальна дошка геніальному вченому, патріотові України Володимиру Можару й передав слово студентам.

Студентка факультету біотехнології та екологічного контролю Аліна Бусарова (до речі, вона приїхала на навчання з Луганщини) розповіла про коротке (всього 36 років!), але сповнене визначних досягнень, життя Володимира Можара, про вчителя й соратника науковця, всесвітньовідомого вченого М. Кравчука, про сфабриковану КГБ справу, розстріл Можара 9 листопада 1937 року і тюремного вироку у 20 років академіку М. Кравчуку. Вона ж презентувала підручники – перші підручники з вищої математики для студентів вищих навчальних закладів українською мовою, написані Кравчуком і Можаром, які й стали їх вироком.

Студентка цього ж факультету Юлія Коробка прочитала власний вірш, присвячений видатному вченому.

Завідувач кафедри філософії Микола Кітов віддав належне кропіткій роботі колективу кафедри по поверненню нащадкам імені славного попередника.

Доцент кафедри вищої математики ім. проф. Можара В.І. Володимир Сафонов закликав пам’ятати уроки історії й у своєму патріотизмі, любові до України рівнятися на фундатора й першого завідувача кафедри.

Студенти Дарія Присяжна (Навчально-науковий інститут харчових технологій),  Наталія Янкович і Антон Цела (факультет біотехнології та екологічного контролю) прочитали поезії, присвячені Володимиру Можару.

Доцент кафедри вищої математики ім. проф. Можара В.І. Оксана Мулява запросила присутніх зустріти першого завідувача кафедри Славнем його кафедри. До речі, слова Славня написав нинішній очільник кафедри Михайло Мартиненко. Щиро й проникливо виконали присутні Славень, від душі вшановуючи геніальну людину, що понад усе любила Україну й математику.

Завідувач кафедри вищої математики ім. проф. Можара В.І. Михайло Мартиненко продемонстрував чудом вцілілі й дбайливо збережені колективом кафедри оригінали робіт Можара щодо студентської науки в нашому виші за його часів.

Завершила захід проректор Лариса Арсеньєва, яка зазначила, що бувають часи, коли навіть очевидні речі довести неможливо, Володимиру Можару випало жити в такий час, і нині наша країна переживає дуже нелегкі часи, й потребує таких щирих і відданих патріотів, яким був перший завідувач кафедри вищої математики нашого вишу. Також вона  щиро подякувала колективу кафедри й студентам, які підготували й провели такий чудовий захід.

Нагадаємо, що відповідно до рішення вченої ради університету у рамках вшанування пам’яті Володимира Можара його ім’я присвоєне кафедрі, яку він заснував і очолював, а також  започаткована стипендія імені Можара, яку отримують студенти університету, переможці І туру Всеукраїнської студентської олімпіади з вищої математики.